Opublikowano dnia 15 lut 2024

Poczucie własnej wartości – 5 porad jak pomóc dzieciom budować poczucie własnej wartości

5 porad jak pomóc dzieciom budować poczucie własnej wartości

Zanim przedstawimy konkretne narzędzia, które pomogą Twojemu dziecku wzmacniać poczucie własnej wartości, kilka słów o tym, co to w ogóle jest. W psychologii mówi się o wewnętrznym i zewnętrznym poczuciu własnej wartości. Zewnętrzna pochodzi z sukcesów, osiągnięć, umiejętności, czyli jak sama nazwa wskazuje, powstaje dzięki  czynnikom zewnętrznym.

Można to inaczej nazwać wiarą w siebie lub samooceną. Wewnętrzne natomiast, to głębokie przekonanie, poczucie, że bez względu na to, czy uda mi się osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie, to wszystko ze mną w porządku. Jest to nic innego, jak miłość do samego siebie. Przekonanie, że jestem dobry, taki jaki jestem. Obie te formy są bardzo ważne w naszym życiu, jednak aby nasz rozwój przebiegał w zdrowym, bezpiecznym nurcie, kluczowe jest wewnętrzne poczucie własnej wartości. Jak zatem możemy je wspierać jako rodzice?

Akceptuj wszystkie emocje, jakie pojawiają się w dziecku.

To jedna z kluczowych umiejętności, której jako rodzice, powinniśmy się nauczyć. Nie chodzi o to, by pozwalać dziecku na działania przekraczające normy społeczne, ale o to, by nauczyć dziecko rozpoznawać, co się z nim dzieje oraz jak może się wyregulować. Komunikat, jaki można przekazać dziecku to np.: ‘’widzę, że jest ci źle, chyba bardzo się zezłościłaś, że nie pozwoliłam ci kupić tej zabawki. Rozumiem to, czy czegoś ode mnie potrzebujesz? Mogę cię przytulić jeśli chcesz.”

Zobacz swoje dziecko

Żadna pochwała, oklaski ani prezenty, nie będą dla dziecka tak wartościowe jak to, że dziecko poczuje się przez nas widziane. Gdy twoje dziecko woła: ‘’mamo, tato, patrz!’’ to, najlepsze co możesz zrobić w odpowiedzi, to powiedzieć właśnie: ‘’widzę cię’’ i naprawdę to dziecko zobaczyć. Bez telefonu, bez plotkowania z innym dorosłym, tylko prawdziwie zobaczyć swoje dziecko. Dla niego będzie to sygnał, że jest dla ciebie ważne i będzie mógł to poczucie ważności, zinternalizować w sobie.

Zamiast straszyć niebezpiecznym światem, odkrywaj go razem z dzieckiem

Zamiast ciągle wysyłać komunikaty “uważaj”, “nie wchodź tam”, ‘’nie zrób sobie krzywdy!’’, lepiej wziąć dziecko za rękę i powiedzieć ‘’poczekaj, pomogę ci’’, albo ‘’chodź, sprawdzimy razem jak tam jest’’. Twoim zadaniem jest pokazanie dziecku świata i zadbanie o jego bezpieczeństwo, a nie rozkaz tego, że dziecko samo musi zadbać o swoje bezpieczeństwo, które jest zagrożone na każdym możliwym kroku.

Nie etykietuj swojego dziecka

‘’ale z ciebie niejadek’’, ‘’Ty to jesteś grzeczna, bo nigdy nie płaczesz’’,  ‘’ale z ciebie rozrabiaka’’. Kto z nas nie użył takiego sformułowania wobec dzieci? Dziecko słysząc komunikat o tym, że jest ‘’jakieś’’, zaczyna w to wierzyć i spełniać oczekiwania dorosłego, który mówi mu jak wygląda świat. Zamiast stawiania całościowych ocen, lepiej skupić się na zachowaniu, np. ‘’chyba dziś nie masz apetytu’’, albo ‘’widzę, że dziś masz bardzo dużo energii, którą potrzebujesz rozładować, może mogę ci w tym pomóc?’’.

Doceniaj wysiłek

Jest wiele badań na temat tego, że ani pochwała, ani krytyka, nie wspiera dziecka tak bardzo jak docenienie za wysiłek, które dziecko włożyło w swoją pracę. Pamiętaj o tym!