Opublikowano dnia 11 maj 2023

5 sposobów na wspieranie skupienia i koncentracji u dzieci

W dzisiejszych czasach dzieci są narażone na wiele bodźców, które mogą negatywnie wpłynąć na ich koncentrację i skupienie. Szkoła może odegrać kluczową rolę w pokonaniu tych trudności.

Poniżej przedstawiamy kilka naszych sposobów:

Indywidualne podejście do uczniów

Każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia. Dzięki małym 18-osobowym grupom i podwójnemu wychowawstwu mamy realną możliwość dostosować metody nauczania do potrzeb każdego ucznia.

Stymulacja zmysłów

W przestrzeni szkolnej dbamy o odpowiednią skalę bodźców, by zapewnić optymalne warunki dla skupienia. Starannie dobieramy otaczające kolory, ilość i jakość światła, dźwięku, temperaturę.

Przerwy i aktywność fizyczna

Regularne przerwy i aktywność fizyczna są ważne dla utrzymania koncentracji i skupienia. Nasz dzień podzielony jest na trzy pory, a odpoczynek, zajęcia sportowe i aktywność fizyczna to ważny i stały punkt każdego dnia.

Technologia i multimedia

Świat nowych technologii jest naturalnym środowiskiem dzisiejszych uczniów. Używanie ich w szkole może pomóc w utrzymaniu koncentracji i skupienia. W procesie dydaktycznym korzystamy z wielu interaktywnych form: okulary VR, drukarki 3D, tablice multimedialne, gry edukacyjne, czy aplikacje sprawiają, że świat nauki staje się dla dzieci fascynującą przygodą!

Współpraca z rodzinami

Współpraca z rodzinami jest ważna w utrzymaniu koncentracji i skupienia dziecka. Dbamy o regularną komunikację z rodzicami, w ramach której rozmawiamy o postępach w nauce i ewentualnych trudnościach.

Dzięki tym metodom szkoła może pomóc uczniom w utrzymaniu koncentracji i skupienia, co pozwoli im lepiej radzić sobie w nauce i innych dziedzinach życia. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, a szkoła powinna dostosować swoje metody nauczania do potrzeb każdego ucznia.